Julius Lindenille selvisi jo yläkoulun alkuvaiheessa, että hän haluaa ammattikouluun kone- ja tuotantotekniikan alalle.
”Kannattaa rohkeesti vaan tehdä sitä, mikä tuntuu itsestä oikeelta”, hän sanoo.
Miksi valitsit ammattikoulun?
-Tiesin jo peruskoulun 7. luokalla valitsevani amiksen, koska ei lukuaineet olleet oikein vahvuuksia ja olin kiinnostunut kaikesta käytännön osaamisesta jo silloin. Myös perheeni työskentelee käytännönaloilla.
-Teknisistä aineista tuli pelkkiä kymppejä ja teknisen opettaja näytti hitsaamisen ja asentelun perusteita ja aloin pohtia, että tässä voisi olla hommaa mikä kiinnostaa.
Julius Linden opiskelee kone-ja tuotantotekniikan alalla.
Mitä opinnot Hyriassa ovat sinulle antaneet?
- Muutin juuri asumaan omaan asuntoon keskustaan ja minulla on työpaikka HF-Autohuollolla ja ajokortti poikkeusluvalla. Elämä rullaa omin avuin, ja kyllä jokaisesta työpäivästä tulee onnistunut olo.
Millaisia neuvoja antaisit tätä alaa harkitsevalle?
- Kannattaa rohkeesti vaan tehdä sitä, mikä tuntuu itsestä oikeelta. Ei haittaa, vaikka mistä tulisit tai mitä oot tehnyt ennen. Opinnoissa kyllä autetaan ja opetetaan kunnolla. Asenne ratkaisee!
Mikä alallasi on parasta?
-Vaihtelevat hommat, joissa näkee oman kädenjäljen. Tässä työssä voi tehdä jokaisesta päivästä omalla tavallaan tärkeän. Suosittelen kone- ja tuotantotekniikkaa sellaiselle, kuka tykkää tehdä käsillä ja on valmis tekemään välillä vähän rankempaa työtä leipänsä eteen.
-Tietysti myös mahtavat työ- ja luokkatoverit. Ja täällä Hyriassa on tositositosi hyvät ruuat ja ohjaajat.
Mikä sinusta tulee isona?
-Minusta tulee moniosaaja. Ja isompi.