
Hyriasta pääsi ammattitaidon SM-finaaliin 9 opiskelijaa. Taitaja-kisat eli ammattitaidon SM-kilpailu järjestetään toukokuussa Porissa.
Tietokoneet ja -verkot -lajista finaaliin itsensä taituroivat Eemi Salo, Jooa Poikonen, Jimi Leino, Eino Lausmaa ja Eemi Mäkelä.
Asiakaspalvelu ja myynti -lajissa finaaliin lähtee Ilona Virtanen. Hyriasta aivan uutena lajina finaaliin lähtee myös visuaalinen myyntityö edustajanaan Sini Taskinen.
Taloushallinto -lajissa kirkkaimmasta mitalista lähtee kisaamaan Sofia Jokinen ja CNC-koneistus -lajissa puolestaan Kermo Tarvis.
Kisojen semifinaalit järjestettiin tänä vuonna opiskelijoiden omissa oppilaitoksissa. Kaikki todella hyvätkään suoritukset eivät yltäneet finaaliin saakka.
-Taso on vaan hurja ja onneakin tarvitaan roppakaupalla finaalipaikkaan, sanoo Hyrian kauneudenhoitoalan opettaja ja Taitaja-tiimin pitkäaikainen konkari Seija Siitonen.
Tänä vuonna kisojen henkeä nostattaa työniloa-teema.
Siispä onnea ja työniloa kaikille finaalipaikan lunastaneille!