OA - Oppimisanalytiikan kehittäminen

Image
Oppimisanalytiikka
Image
Tasavertaisena

Toteutusaika: 1.1.2022-31.12.2023

Hankkeen tarkoitus

OA-hankkeessa laaditaan kokonaisselvitys oppimisanalytiikan hyödyntämisen eri mahdollisuuksista ammatillisen koulutuksen kehittämisessä. Selvityksessä huomioidaan aikaisempien oppimisanalytiikkahankkeiden tulokset ja tuotokset myös muiden koulutusasteiden osalta.

Selvityksen pohjalta OA-hankkeessa luodaan suositukset ja mallit oppimisanalytiikan hyödyntämiseen ammatillisessa koulutuksessa.

OA-hanketta koordinoi Helsingin kaupunki, Stadin ammatti- ja aikuisopisto. Hanketta toteuttaa yhteistyökumppaneina lähes 30 ammatillisen koulutuksen järjestäjää.

Linkki hankesivustolle: https://oahanke.fi/

Kohderyhmä

Ammatillisen koulutuksen järjestäjät, henkilöstö ja johto

Tavoitteet

Hankkeen tavoitteena on ammatillisen koulutuksen digitalisaation edistäminen ja oppimisanalytiikan hyödyntämiseen liittyvien käytänteiden ja mallien kehittäminen ammatillisessa koulutuksessa. Oppimisanalytiikalla tuetaan opiskelijoiden henkilökohtaisten opintopolkujen toteutumista ja erilaisten oppimisympäristöjen käyttöä.

Toimenpiteet

Ammatillisen koulutuksen oppimisanalytiikkaa kehitetään kahdeksassa työpaketissa:
TP1: Ammatillisen koulutuksen oppimisanalytiikan käytön yhteisen kansallisen visio- ja tavoitetilan muodostaminen
TP2: Ammatillisen koulutuksen ja elinikäisen oppimisen oppimisanalytiikan käyttökohteet ja tarpeet
TP3: Tietovarannot, datalähteet ja datapisteet sekä yhteiset indikaattorit ja hajautettu big data
TP4: Pedagoginen tietojohtaminen ja tieto-ohjautuva organisaatio
TP5: Henkilökohtaistaminen: oppimisen ja ohjauksen personointi sekä oppimisen omadata
TP6: Oppimisanalytiikan etiikka ja lailliset kysymykset ammatillisessa koulutuksessa
TP7: Organisaation oppimisanalytiikan osaamisen ja kyvykkyyden kehittäminen
TP8: Ammatillisen koulutuksen oppimisanalytiikan ekosysteemi ja “alustatalous” – konsepti