##  [ Hyrialainen Anne Hujo on ehdokkaana PRO-Finalisti 2026 -kisassa – anna kehusi ja äänesi yleisöäänestyksessä! ](/hyria/ajankohtaista/hyrialainen-anne-hujo-ehdokkaana-pro-finalisti-2026-kisassa-anna-kehusi-ja) 

Lukuaika

2

 

  <a class="a2a_button_facebook"></a><a class="a2a_button_twitter"></a><a class="a2a_button_linkedin"></a><a class="a2a_button_email"></a> 

 

Uutiset

26.11.2025, klo 12:14

**Ravintola- ja catering -alan opettaja Anne Hujo on valittu ehdokkaaksi PRO-Finalisti 2026 -kilpailuun, jossa nostetaan esiin Suomen keittiö- ja ravintola-alan parhaat ammattilaiset.**

Finalistit on julkaistu tänään Aromi-lehdessä sekä [Avecmedian verkkosivuilla](https://avecmedia.fi/propalkinnot/finalistit/), ja samalla avautuivat myös yleisöäänestyksen kannatuslomakkeet.

Kuka tahansa voi käydä kilpailusivustolla antamassa kehuja ja kannustusta finalisteille. Äänet ja niihin liitetyt perustelut kootaan osaksi tuomaristolle toimitettavaa aineistoa. Äänestysaikaa on 9.12.2025 saakka.

[**Käy siis antamassa äänesi ja kehusi Hujolle täällä!**](https://avecmedia.fi/propalkinnot/finalistit-sarjat/opettaja-2026/)

PRO-kilpailun tuomarointi tapahtuu gaalaa edeltävänä päivänä tammikuussa. Tuomaristo arvioi finalisteja esitietojen, äänten ja perusteluiden perusteella kiinnittäen huomiota esimerkiksi ammattitaitoon, asenteeseen ja esikuvallisuuteen. Tuomaristossa on laaja edustus koko ravintola-, ammattikeittiö- ja kahvila-alalta.

PRO-Gaala järjestetään 29.1.2026 Finlandia-talossa Helsingissä. Liput gaalaan ovat ostettavissa [Avecmedian verkkosivujen kautta](https://avecmedia.fi/propalkinnot/pro-gaala/).



 



Image

       ![Anne Hujon kuva](/sites/default/files/styles/s_360xo_n/public/2025-11/AnneHujo_kuva_AnttiRintala.jpg?itok=npuaq3Qy)

 

 

 

Anne Hujo. Kuvaaja: Antti Rintala